ELIMINACJE GMINNE - 21 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego

Uprzejmie informujemy, że Eliminacje Gminne 21 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego „Jesień, przez górskie idąc przełęcze, Miast serca – liść mi szkarłatny wkłada” obejmującego uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz dorosłych odbędą się w dniu 18 października 2017 r. o godz. 10-tej w sali widowiskowej GOK Gościeradów.

Zgłoszenia proszę nadesłać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 16 października br. na adres:

23-275 Gościeradów

fax. (15) 838-11-68

e-mail: gok.goscieradow@interia.pl

ADRESACI

Zapraszamy do konkursu uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, studentów i wszystkich dorosłych miłośników recytacji z województwa lubelskiego i Lublina.

ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE

W tym roku przypada 140. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Bolesława Leśmiana. Poety, pisarza i publicysty, który był apologetą słowa, a w posługiwaniu się polszczyzną osiągnął mistrzostwo. Organizatorzy 21. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego zachęcają do poszukiwania repertuaru inspirowanego twórczością tego wybitnego poety. Proponujemy, aby dobierając repertuar, recytatorzy inspirowali się jego przesłaniem: A opaszcie świat cały ścisłym korowodem, / Aby wam się nie wymknął, schwytany niewodem... /Zapląsajcie, zaśpiewajcie, / Pieśnią siebie wspomagajcie, / Toć wejdziemy w świat – próżnią, aby wyjść – ogrodem!

Chcemy usłyszeć teksty uruchamiające wyobraźnię słuchaczy. Zabierzcie nas w podróż marzeń, pełną piękna, niebanalnych metafor i literackich niespodzianek. Uczestnicy prezentują repertuar z zakresu literatury polskiej i obcej, pochodzący z dowolnego okresu literackiego. Nie chcemy ograniczać pola poszukiwań. Młodsi recytatorzy mogą np. sięgnąć po współczesne wiersze lub fragmenty ulubionych książek, baśni i legend (przypominamy, że Leśmian był autorem m.in. „Przygód Sindbada Żeglarza”). Starszych zachęcamy, by sięgali po utwory liryczne, teksty satyryczne a nawet anegdotyczne, by uniknąć oczywistych skojarzeń.

Zwracamy szczególną uwagę na przygotowanie tekstu do powiedzenia na scenie w duchu sentencji Marka Aureliusza: „Bądź zwięzły! Każde niepotrzebnie wypowiedziane słowo odpływa. Świat jest przeludniony słowami”.

Jak co roku Jury krytycznie oceniać będzie wybór tekstów obecnych w podręcznikach szkolnych lub z kanonu lektur szkolnych, jeśli ich interpretacja nie będzie świadczyć o indywidualnym i osobistym podejściu do tekstu. recytatorzy prezentują jeden dowolnie wybrany tekst (wiersz, fragment prozy lub dramatu; dopuszczalny jest uzasadniony kolaż tekstów).

Łączny nieprzekraczalny czas prezentacji: uczniowie szkół podstawowych – do 3 minut, starsi – do 5 minut. Organizator zastrzega sobie prawo do przerywania dłuższych prezentacji.

Uczestnik przygotowuje repertuar nieprezentowany w innych konkursach ani w poprzednich edycjach JKR.

KRYTERIA OCENY

Oceny prezentacji konkursowych dokona Jury powołane przez organizatora. Kryteria oceny:

- wybór i dobór tekstów;

- dostosowanie tekstów do możliwości wykonawczych i interpretacyjnych recytatora;

- interpretacja utworów;

- kultura słowa;

- ogólny wyraz artystyczny.

Jury przyzna nagrody rzeczowe i wyróżnienia w poszczególnych grupach wiekowych (uczniowie szkół podstawowych i starsi), wszyscy wykonawcy otrzymają pamiątkowe dyplomy. Werdykt jury jest niepodważalny.

w załaczeniu karta zgłoszeniowa

Opublikowano: 11 października 2017 14:50